Powrót do strony głównej
 

   


MODELE UŻYTKOWE
( projektowane jako tanie urządzenia do ekonomicznego przemieszczania )

ZAŁOŻENIA WSTĘPNE

Tu przedstawiam modele samochodów, których głównym celem jest zaspokojenie podstawowej potrzeby przemieszczania w sposób możliwie tani dla użytkownika, a jednocześnie jak najmniej szkodliwy dla otoczenia. Na początek przedstawiłem modele dwu najbardziej potrzebnych klas:

1. Samochód miejski, naprawdę miejski ,w przeciwieństwie do większości tego, co jeździ po ulicach, czyli zoptymalizowany do warunków ruchu miejskiego, obiektywnie najbardziej obecnie potrzebny.(nie mylić z tym, co niektórym się wydaje, że jest potrzebne)

2.Samochód osobowy średniej wielkości - raczej do jazdy poza miastem czyli wersja alternatywna dla większości tego, co obecnie jeździ po ulicach . Concept-car jest częściowo wykonany.

PROSTA I TANIA METODA WYTWARZANIA

Mój osobisty praktyczny wkład w realizację idei Taniego Auta Dla Ludu to uproszczenie metody wytwarzania nadwozi w taki sposób, że nie jest potrzebne tłoczenie blach - jeden z najkosztowniejszych procesów technologicznych- zwłaszcza na etapie inwestycji. Metoda budowy nadwozi, którą już praktycznie sprawdziłem (także użytkując taki pojazd osobiście ) wymaga jedynie cięcia, gięcia i spawania blach. Zaletą oprócz względnie taniego przygotowania podstawowych przyrządów do produkcji danego modelu, jest łatwość zastosowania grubszych blach i materiałów bez własności tłocznych - czyli łatwość zastosowania aluminium (którego tłoczenie stanowi problem) lub w przyszłości innych materiałów dostępnych jako płaskie półwyroby. Metoda nieco przypomina sklejanie modeli tekturowych nie jest też ciężka, ani szczególnie monotonna, więc większość operacji przy produkcji może być wykonywana przez pracowników niewykwalifikowanych . Zatem zamiast płacić obcym kapitalistom olbrzymie sumy na prasy i matryce można tanio i szybko , krajowymi środkami ,przygotować produkcję i produkować płacąc niewygórowane wynagrodzenia .

KONSTRUKCJE WYKORZYSTUJĄCE ZALETY METODY BEZTŁOCZENIOWEJ

Oczywiście oprócz samego pomysłu przetransponowania metody modelowo-tekturowej do budowy nadwozi, potrzebna jest umiejętność konstruowania pod kątem tej metody, a Autor Tej Strony tą zdolność w jakimś stopniu nabył. Mogę z wykorzystaniem tej metody konstrukcyjno-technologicznej zaprojektować i wykonać nadwozia w większości klas pojazdów użytkowych włącznie z mikrobusami i miniciężarówkami (a jak wiadomo Ludziom Świadomym, pojazdy tych klas MUSZĄ stanowić przyszłosć Naprawdę Nowoczesnego Transportu Miejskiego ).
W wypadku pojazdów, które naprawdę muszą mieć bardziej obłe kształty całej powierzchni (dla opływowości lub wyglądu ) konstrukcje powstałe opisaną metodą beztłoczeniową można wykorzystać do tworzenia lekkich ram przestrzennych. Opływowość w tych prostszych modelach można prosto uzyskać dołączając kilka elementów laminowanych, jak w pokazanym modelu osobowym-"pozamiejskim".

FORMA SPRZEDAŻY JAKO ZESTAW MONTAŻOWY CZYLI KIT-CAR

Ta możliwość , niegdyś funkcjonująca jako pojazd typu "SAM" została tymczasowo bardzo utrudniona przez polskie władze nadgorliwe we wdrażaniu przepisów unijnych (długa i kosztowna procedura rejestracji tzw dopuszczenia jednostkowego ) , ale istnieją drogi prawne w dokonywaniu tych rejestracji w krajach sąsiednich - metody już przetestowane. Stosowanie metody "kit-caru", zwłaszcza przez firmę prywatną, może być konieczne, gdyż aby wdrożenie na rynek nowego pojazdu miało realne szanse powodzenia wymaga zapewnienia użytkownikowi serwisu oraz dostępności części. Dlatego też oczywistym jest, że początkowo trzeba oprzeć się na wykorzystaniu niektórych cześć z popularnych modeli (zawieszenie, układ kierowniczy i część napędu - oczywiście bez silnika który musi być zastępowany elektrycznym lub zespołem elektryczno-spalinowym ). To oczywiście oznacza, że klient musiałby dokonać rejestracji pojazdu drogą dopuszczenia jednostkowego, lub rejestracji dokona za niego sprzedawca...jakimś sposobem
Sprzedaż w formie kit-carów jest obecnie stosowana za granicą (w krajach gdzie władza nie niszczy własnego przemysłu ) przez wielu producentów małoseryjnie wytwarzających pojazdy. Nie są to modele typowo użytkowe lecz stylizowane lub "sportowe" więc zastosowanie formy "kit-car" w pojazdach użytkowych byłoby innowacją biznesowo-organizacyjną.
Rozwiązanie to daje klientowi kilka korzyści:
-wykorzystanie niektórych części z już posiadanego pojazdu
-swoboda w zaaranżowaniu wnętrza według własnego pomysłu
-możliwość obniżki kosztu całkowitego w wypadku samodzielnego dokonania montażu , malowania oraz prac wykończeniowych . Koszt tych operacji wykonywanych w fabryce sięga kilkudziesięciu procent kosztu całkowitego i, zwłaszcza przy obecnym opodatkowaniu, stanowi bardzo poważną barierę dla ubogiego klienta .

.. a dla Gospodarki Kraju korzyść polegałaby na tym, że w wypadku sprzedaży gotowych zmontowanych pojazdów, którą to opcję wybierze część klientów, operacje te będą mogły być wykonywane przez warsztaty, nawet małe, więc zysk z tych operacji, nie będzie wędrował do obcych koncernów, lecz do krajowych (mikro)przedsiębiorców .

DALSZE PLANY ROZWOJOWE

Po realizacji dwu modeli podstawowych widzę praktyczny sens wykorzystania opisanej metody konstrukcyjno-technologicznej do wdrożenia:

-Modelu Coupe : o podobnych założeniach konstrukcyjno-technologicznych, jak opisany model "pozamiejski", ale który dzięki uproszczeniu tylnej części byłby :lżejszy, bardziej opływowy, tańszy..i przy okazji ładniejszy. Poniżej archiwalne zdjęcie modelu bardzo uproszczonej wersji.


- Modelu inwalidzkiego : takiego, do którego inwalida mógłby wjechać na wózku i nie zsiadając kierować. Idea znana ale nie zrealizowana w popularnym modelu, a można by ją zrealizować jako wersję pochodną najdłuższej odmiany samochodu miejskiego.

-Miniciężarówki-dostawczaka miejskiego -analogicznie jak pojazd inwalidzki może to być odmiana modelu miejskiego w jego najdłuższej wersji

-Mikrobusu miejskiego. W pojazdach tego typu z uwagi na dużą wysokość zastosowanie opisanej blaszanej konstrukcji i technologii jej wykonania umożliwiłoby łatwe uzyskanie sztywnej konstrukcji samonośnej - sztywniejszej niż w obecnych mikrobusach